Klub

Z żałobnej karty. ŚP. Franciszek Golik

,

Oby jak najmniej było takich telefonów… We wczorajszy sobotni wieczór dotarła wiadomość, że w wieku 73 lat odszedł na wieczną wartę Franciszek Golik. Stał się „Garbarzem” jeszcze w czasach, gdy nic nie wskazywało, że kiedyś trzeba się będzie Garbarni wyprowadzać z Ludwinowa…

Mieszkał przez długie lata w domu przy ul. Łagiewnickiej (teraz Zamojskiego), trzy kamienice od Władysława Florka. Rówieśnika i jednocześnie druha w chwili pojawienia się w trampkarzach Garbarni. Trenerem/opiekunem był Józef Leśniak, później Wilhelm Glajcar. A jeszcze później Franek Golik znalazł się pod kuratelą innych legendarnych zawodników „Brązowych”: Zbigniewa Felusia i Mieczysława Nowaka.

Edukowali jak należy, jako zaledwie 18-latek Franek zadebiutował w seniorskim składzie drugoligowej Garbarni we wrześniu 1965, w pamiętnym meczu z Hutnikiem (2:1). Wobec olbrzymiej konkurencji, wówczas panującej na Ludwinowie, częściej jednak grał w drużynie rezerwowej.

Wraz z Edwardem Pilarskim został powołany w 1968 roku do odbycia służby wojskowej, trafili do Wawelu. Ale wrócili na Ludwinów, na stary stadion, na starą trybunę… Nieco wcześniej prowadzący Garbarnię słynny Mieczysław „Messu” Gracz otrzymał pracę w Świdniku, zaproponował Frankowi przenosiny do Avii. Już po powrocie do Krakowa ostatnia zmiana barw klubowych wiązała się z Suchymi Stawami, zakończenie kariery miało miejsce w Hutniku.

Przez długie lata był Franciszek Golik pracownikiem Krakowskich Zakładów Futrzarskich. Nie zapominał o Garbarni, bywał na jej meczach, wciąż odczuwał więź duchową z macierzystym Klubem. Dał się w nim poznać jak dobry, życzliwy Człowiek, którego odejście przyjmujemy z nieukrywanym żalem i smutkiem.

Zarząd RKS Garbarnia Kraków składa tą drogą Rodzinie Zmarłego wyrazy współczucia i wsparcia w tej jakże trudnej chwili.

Cześć Jego Pamięci!

Informację o pogrzebie śp. Franciszka Golika zamieścimy niezwłocznie. 

Z tego grona wyłoniła się ekipa na tournee po Związku Radzieckim w 1968 roku. Od lewej stoją: Andrzej Kucharczyk, Marek Konopka, trener Mieczysław Nowak, Zbigniew Feluś, Paweł Holiat, Waldemar Solarz, prezes Stefan Dąsal, Andrzej Karpiel, Mieczysław Majcherek, Władysław Florek, Andrzej Kierdaj. W rzędzie środkowym: Mieczysław Weiss, Jerzy Odsterczyl, Kazimierz Zawieja, Ryszard Miceusz, Eugeniusz Prokopowicz, Edward Pilarski. W rzędzie dolnym: Czesław Kwiatkowski, Jerzy Jasiówka, Zdzisław Pietruszka, Mieczysław Kurek, FRANCISZEK GOLIK.

I drużyna

II drużyna

Drużyny młodzieżowe