Klub

Media o Garbarni: Nowy stadion, drużyna mistrzów

,

O Garbarni Kraków – mistrzu Polski z 1931 roku oraz wicemistrzu z roku 1929, głośno jest nie tylko w lokalnych mediach. Chcielibyśmy zaprezentować naszym kibicom regularną rubrykę, w której pojawiać się będą artykuły, materiały oraz ciekawostki o naszym Klubie. Sprawdźcie, co czeka Was w pierwszej odsłonie cyklu Media o Garbarni, gdzie zostały zebrane artykuły i podcast z ostatnich dni.

1. Weszlo.com – „Ranking TOP 100 – cała setka w jednym miejscu!”

W maju 2020 roku portal Weszło.com przygotował nie lada gratkę dla wszystkich fanów piłki nożnej w Polsce. Dziennikarz Jakub Olkiewicz i Leszek Milewski postanowili wybrać 100 najlepszych drużyn w historii polskiego futbolu. Na zaszczytnym trzydziestym pierwszym miejscu znalazła się drużyna krakowskiej Garbarni z sezonów 1928-1931. Przełom lat 20. i 30. ubiegłego wieku to najlepszy okres w niespełna stuletniej historii klubu. „Brązowi” w 1929 roku zostali wicemistrzem Polski, 1930 roku zajęli szóste miejsce, a w 1934 i 1936 czwartą pozycję w najwyższej klasie rozgrywkowej. Wówczas zawodnicy Garbarni byli reprezentantami Polski, a sam klub rywalizował na międzynarodowej arenie, pokonując między innymi Bayern Monachium 8:0.

Drużynę, która na przełomie lat dwudziestych i trzydziestych dwa razy skończyła ligę na pierwszym miejscu, choć w gablocie ma tylko jedno Mistrzostwo Polski. Skąd w ogóle wzięła się ta cała Garbarnia? To o tyle ciekawy temat, że Brązowi właściwie przez całą swoją historię szli pod prąd. Poczynając od barw, unikalnych w skali całego państwa, przez możnego sponsora i nowoczesny stadion jeszcze w latach mocno hobbystycznej piłki, aż po brak wpływowych mecenasów w czasach powojennych.”

Sezon 1931 to był w wykonaniu Garbarni koncert. Już na kolejkę przed końcem Brązowi zapewnili sobie tytuł mistrza, tracąc zaledwie 19 goli w 21 spotkaniach. Pofolgowali sobie dopiero na koniec – przegrywając z Wisłą 2:3, co ostatecznie pozwolił Białej Gwieździe uzyskać tytuł wicemistrza.”

Postanowiliśmy wybrać 100 najlepszych drużyn w historii polskiego futbolu, od pierwszych kopnięć we Lwowie i Krakowie, aż po wybuch pandemii. Za nami dziesięć odcinków, więc postanowiliśmy podsumować całość również w jednym, gigantycznym tekście. Łapcie śmiało, dodajcie do zakładek, można wracać do tych historii godzinami, zapewniamy.

źródło: Ranking TOP 100 – cała setka w jednym miejscu!

2. Niezwykły Podcast Sportowy – „Złamana piszczel i mistrzostwo Polski”

Norbert Tkacz w siódmym odcinku Niezwykłego Podcastu Sportowego  pt. „Złamana piszczel i mistrzostwo Polski” przenosi się do początku lat 30. ubiegłego wieku, gdzie wspomina trenera Karla Jiszde. Reprezentanta Austrii, który poprowadził „Brązowych” do tytułu mistrzowskiego w 1931 roku.

https://niezwykleopowiescisportowe.pl/niezwykly-podcast-sportowy-zlamana-piszczel-i-mistrzostwo-polski-e07/

3. Lovekrakow.pl – „Boisko Garbarni oddali się od Wilgi. Nowa Trybuna stanie na palach.

Wracając do najnowszych informacji, czyli uzyskania przez Garbarnię Kraków pozwolenia na budowę trybuny oraz budynku usługowego, zapraszamy na rozmowę Michała Knury z wiceprezesem „Brązowych” – Markiem Siedlarzem. W niej m. in. wizualizacje, a także szczegóły dotyczące planowanej inwestycji.

W tym roku drugoligowy klub zamierza ruszyć z budową trybuny na 1700 osób i budynku usługowego od strony ulicy Konopnickiej. Planowane jest także przesunięcie boiska i instalacja podgrzewania murawy.

źródło: Boisko Garbarni oddali się od Wilgi. Nowa trybuna stanie na palach [WIZUALIZACJE]

4. PIŁKARSKIE ARCHIWUM. III liga 2015/2016: Garbarnia Kraków – Hutnik Kraków [ZDJĘCIA]

20 maja 2020 roku Komisja ds. Nagłych Polskiego Związku Piłki Nożnej, na wniosek Prezesa PZPN, Zbigniewa Bońka postanowiła, że drużyna Hutnika Kraków będzie w sezonie 2020/2021 uczestniczyć w rozgrywkach II ligi. Redaktor Jerzy Filipiuk na łamach Dziennika Polskiego wspomina ostatni ligowy dwumecz Garbarni i Hutnika, który rozegrali ze sobą w sezonie 2015/2016. Rywalizowali wtedy w grupie czwartej III ligi. Sprawdźcie galerię z tamtego pojedynku.

Piłkarze Hutnika Kraków i Garbarni Kraków ostatni ligowy dwumecz rozegrali ze sobą w sezonie 2015/2016. Rywalizowali wtedy w grupie czwartej III ligi. Co ciekawe, punkty zdobyli na boisku rywali.

źródło: III liga 2015/2016: Garbarnia Kraków – Hutnik Kraków [ZDJĘCIA]

I drużyna

II drużyna

Drużyny młodzieżowe

Drużyny młodzieżowe4 tygodnie temu

U-19: S. Śliwa: Wróciliśmy na zwycięską ścieżkę

Garbarnia Kraków U-19 w Małopolskiej Lidze Juniorów Starszych zajęła drugie miejsce i na wiosnę rywalizując w Lidze Makroregionalnej powalczy o...

Drużyny młodzieżowe1 miesiąc temu

Mikołaj znów się pojawił!

Kolejne dni i treningi grup młodzieżowych Garbarni Kraków przyniosły ponowne odwiedziny Mikołaja. Tym razem młodych zawodników „Brązowych” drobnymi upominkami obdarował...

Drużyny młodzieżowe1 miesiąc temu

Świąteczne odwiedziny na treningach młodzieży

W poniedziałkowe popołudnie na treningi drużyn młodzieżowych Garbarni Kraków zawitali niespodziewani goście. W rolę Mikołajów wcielili się zawodnicy pierwszej drużyny...

Drużyny młodzieżowe2 miesiące temu

U-13: Awans do finałów Młodzieżowych Mistrzostw Polski w futsalu

W środę 11 listopada Garbarnia Kraków U-13 rywalizowała w Brzesku w eliminacjach do Młodzieżowych Mistrzostw Polski w futsalu. „Brązowi” zajęli...

Drużyny młodzieżowe2 miesiące temu

B. Bugaj: Wypracowaliśmy swój charakterystyczny styl gry

W minioną sobotę Garbarnia Kraków U-15 zwycięskim pojedynkiem z NKP Podhale Nowy Targ zakończyła rywalizację w Małopolskiej Lidze Trampkarzy. „Brązowi”...

Drużyny młodzieżowe3 miesiące temu

#BrązoweGranie: 5-8 listopada 2020

Sprawdźcie wyniki drużyn Garbarni, które rywalizowały w meczach ligowych w miniony weekend. 12. kolejka drugiej ligi Garbarnia Kraków – KKS Lech...