Klub
Treningi Akademii Garbarni w Zelczynie
Rozwijająca się Akademia Gabarni Kraków otwiera się również na społeczność i piłkarską młodzież mieszkającą poza granicami miasta. Pierwszą miejscowością, gdzie odbywają się zajęcia prowadzone przez Garbarnię Kraków jest znajdująca się w gminie Skawina – Zelczyna.
Garbarnia Kraków to nie tylko występująca w drugiej lidze pierwsza drużyna, to także liczne grono młodych adeptów futbolu, którzy reprezentują barwy Garbarni. Od września 2021 roku w strukturach szkolenia Robotniczego Klubu Sportowego Garbarnia zaszło kilka kluczowych zmian mających na celu usprawnienie procesu szkolenia, już od najmłodszych lat. Zmiany w strukturach szkolenia obejmują drużyny w kategorii wiekowej U7 – U-15, które zrzeszone zostaną w Akademii Piłkarskiej. „Młode Lwy poza Krakowem” jest jednym z projektów realizowanych przez Akademię, który ma na celu zachęcenie młodzieży do trenowania piłki nożnej.
Pierwszą miejscowością, w której odbywają się zajęcia prowadzone przez trenerów Garbarni jest podkrakowska Zelczyna. – Trenujemy dwa razy w tygodniu – we wtorki i czwartki. W zajęciach uczestniczą głównie dzieci zamieszkujące teren Zelczyny. Mamy do dyspozycji bardzo dobre boisko z naturalną trawą. Mamy również możliwość trenowania na hali szkoły, którą wykorzystujemy w okresie zimowym. Główny cel to zebranie jak najliczniejszej grupy młodych sportowców, z których będziemy chcieli wyselekcjonować najbardziej wyróżniających się zawodników. Wyróżniający się młodzi gracze będą mieli możliwość dołączenia do głównej sekcji Akademii Garbarni Kraków przy Rydlówce. Na ten moment w treningach uczestniczy kilkaście dzieci – przedstawił założenia projektu jeden z koordynatorów i jednocześnie trener Marcin Piekarski.
– Z pewnością chcielibyśmy, aby ta frekwencja była jeszcze większa, jednak warto zaznaczyć, iż praktycznie wszyscy zawodnicy, z którymi spotkaliśmy się na początku naszej pracy we wrześniu nadal uczestniczą w treningach. Cieszy nas fakt, iż dzieciom podobają się treningi i frekwencja każdego z nich na treningach od września jest bardzo wysoka. Z zaangażowania dzieci jesteśmy bardzo zadowoleni – dodał Michał Kozik, drugi trener Garbarni w Zelczynie.
Oprócz szkolenia umiejętności piłkarskich bardzo ważnym aspektem treningów w Zelczynie jest wzajemna integracja dzieci oraz aktywne spędzanie czasu. A jak dokładnie wyglądają treningi? – Z uwagi na fakt, iż póki co w grupie mamy zróżnicowanie wiekowe i większość dzieci jest w przedziale wiekowym 8 – 12 lat to skupiamy się w dużej mierze na działaniach indywidualnych. Staramy się w każdym miesięcznym mezocyklu treningowym skupiać się na różnych działaniach. Podczas pierwszego tygodnia każdego miesiąca skupiamy się na prowadzeniu piłki i zwodach, drugi tydzień to przede wszystkim gry 1×1. W trzecim tygodniu dużo czasu poświęcamy na podania i przyjęcia piłki, a w ostatnim tygodniu miesiąca próbujemy rozwijać inteligencję piłkarską młodych zawodników. Grupa podczas treningu ćwiczy pod okiem dwóch trenerów, dzięki czemu wymienione wcześniej działania możemy wykonywać w dwóch grupach, które staramy się dzielić na początku treningu pod kątem wiekowym oraz zaawansowaniem piłkarskim – skomentowali trenerzy „Brązowych”.
– Do udziału w projekcie Akademii Garbarni w Zelczynie namówił nas trener Stanisław Śliwa, który prowadził w juniorach młodszych Michała. Nie trzeba było nas długo namawiać, wiedzieliśmy od razu, że to świetny pomysł, ponieważ Garbarnia to bardzo dobrze rozwijający się klub piłkarski. Widać, że na przestrzeni lat poprawiły się warunki trenowania. Powstały świetne obiekty do trenowania, boiska i reszta infrastruktury klubu. Cieszy nas to, że w takim momencie klub postawił na rozwijanie możliwości trenowania dla innych dzieci, spoza Krakowa, dla których dojazd do centrum Krakowa może być bardzo utrudniony – zakończył Marcin.
Jak dołączyć do Akademii Garbarni w Zelczynie?
Aby wziąć udział w treningach Akademii Garbarni Kraków w Zelczynie należy skontaktować się z bezpośrednio z trenerem – Michałem Kozikiem.
e-mail: m.kozik@garbarnia.krakow.pl
tel. kom. 530576594