Klub

90 lat temu Garbarnia zdobyła tytuł Mistrza Polski!

,

Jubileusz 100-lecia to nie jedyna rocznica, którą nasz Klub obchodzi w tym roku. 29 listopada 1931 roku, czyli dokładnie 90 lat temu Garbarnia Kraków rozegrała ostatni mecz w sezonie i zdobyła tytuł Mistrza Polski!

„Garbarnia jest dzisiaj niewątpliwie najlepszym zespołem piłkarskim w Polsce; wskazują na to dość dobitnie zarówno wyniki 22-u gier ligowych, jak sukcesy osiągnięte przez tę drużynę w walkach nami zagranicznymi”. Taki tekst możemy przeczytać w archiwalnym numerze Przeglądu Sportowego z dnia 9 grudnia 1931 roku.

Po zakończeniu pierwszej serii gier Garbarnia zajmowała 5. miejsce z trzynastoma zdobytymi punktami, tracąc do  liderującej Pogoni Lwów trzy punkty. Runda rewanżowa w wykonaniu „Dumy Ludwinowa” była jednak znakomita i rozpoczęła się od serii czterech zwycięstw. W kolejnych pojedynkach Garbarnia potwierdziła swoją wysoką dyspozycję, zapewniając sobie mistrzowski tytuł jeszcze przed końcem rozgrywek.

Ostatni pojedynek ligowy Garbarni Kraków  odbył się 29 listopada. „Brązowi”, którzy byli już pewni mistrzowskiego tytułu stanęli do rywalizacji w Derbach Krakowa z krakowską Wisłą. Spotkanie, które rozgrywane było w niedzielę o godzinie 11:30 z perspektywy trybun oglądało około 1200 widzów.

Biała Gwiazda objęła prowadzenie w 26. minucie, gdy na listę strzelców wpisał się Walerian Kisieliński. Odpowiedź „Brązowych” była piorunująca, bowiem już 60 sekund później gospodarze doprowadzili do remisu za sprawą Włodzimierza Maurera. Wiślacy, którzy walczyli o wicemistrzowski tytuł pięć minut później ponownie prowadzili, a dublet na swoim koncie zapisał Kisieliński. Po przerwie trzecią bramkę dla Wisły zdobył Aleksander Stefaniuk, natomiast stan rywalizacji w 62. minucie ustalił Tadeusz Konkiewicz, pewnie egzekwując rzut karny.

Niedziela, godz. 11:30, 29 listopada 1931 r.
Garbarnia Kraków – Wisła Kraków 2:3 (1:2)
Bramki: 27’ Maurer, 62’ Konkiewicz – 26’, 32’ Kisieliński, 50’ Stefaniuk

Garbarnia Kraków: Marian Gregorczyk (33′ Józef Wojciechowski), Tadeusz Konkiewicz, Edward Bill, Stefan Skwarczowski, Franciszek Wilczkiewicz, Marian Nagraba, Otto Riesner, Włodzimierz Maurer, Józef Smoczek, Karol Pazurek, Gustaw Bato.

Wisła Kraków: Maksymilian Koźmin, Aleksander Pychowski, Eugeniusz Oleksik, Józef Kotlarczyk, Jan Kotlarczyk, Karol Bajorek, Aleksander Stefaniuk, Stefan Lubowiecki, Henryk Reyman, Walerian Kisieliński, Mieczysław Balcer.

W 22. spotkaniach drużyna prowadzona przez austriackiego szkoleniowca Karla Jiszdę zgromadziła na swoim koncie 30 punktów. Na taką zdobycz przełożyło się trzynaście zwycięstw, cztery remisy oraz pięć porażek. „Brązowi” w mistrzowskim sezonie mogli pochwalić się najlepszą defensywą w lidze, bowiem stracili tylko 22 bramki.

Dokładnie dziś mija 90 lat od tego sukcesu, dlatego też zadbaliśmy o wyjątkową oprawę tego wydarzenia. Bądźcie czujni przemieszczając się dziś po Krakowie! 

I drużyna

II drużyna

Drużyny młodzieżowe