Klub

Rzecz kluczowa, czyli nazwa

,

Dziś zapraszamy Was na kolejne spotkanie z historią. W poniższym artykule zapoznacie się z informacjami dotyczącymi nazwy Klubu. 

Jak wiadomo nazwa nowopowstałej organizacji sportowej to sprawa poniekąd kluczowa. Musi zawierać w sobie ładunek wyrażający całą ideę klubu. Musi wyrażać uczucia jakimi kierowali się założyciele. Musi określać tożsamość z jaką identyfikują się ludzie tworzący klub i jego przyszli kibice.

Jest to niezwykle ważna kwestia także dlatego, że deprymuje przyszłe jego losy jeśli chodzi o wsparcie tych, których mogę z całą odpowiedzialnością nazwać grupą docelową, dla której owa organizacja powstaje. Inną rzeczą z punktu widzenia historycznego jest to, czy ktokolwiek na początku działalności piłkarskiej, odnoszę się teraz do lat dwudziestych i wcześniejszych, zdawał sobie sprawę z kariery jaką zrobi futbol i ze znaczenia jakiego nabiorą organizacje sportowe we współczesnych czasach.

Jeśli rzucimy okiem na nazwy zespołów powstających w Podgórzu od razu możemy stwierdzić, że dominowały w nich kwestie związane, po pierwsze z miejscem funkcjonowania i tu przykładem jest powstałe w 1913 roku KS Podgórze oraz Krakus założony w 1910 roku. Po drugie z sprawami związanymi z patriotyzmem. Przykłady: KS Korona 1919 rok i KS Orzeł. Nazwę RKS Wolność, drużyny której siedziba mieściła się prawdopodobnie przy ulicy Kalwaryjskiej 18, możemy również zaliczyć do tej drugiej kategorii.

Garbarnia zaś poszła jeszcze w innym kierunku. I to w dodatku dwuetapowo, bo wszystko zaczęło się od Laudy. Więc jako pierwsze nasuwa się pytanie, dlaczego taka nazwa? Skąd pomysł, z dzisiejszego punktu widzenia, tak nietypowy? Odpowiedź na te wątpliwości jest, jak to w życiu niestety bywa, z jednej strony prosta, z drugiej, nie do końca oczywista. Zanim powstał ludwinowski protoplasta Garbarni, około 10 lat wcześniej, klub o nazwie Lauda istniał już w Krakowie. Chodziło o grupę zawodników, którzy odłączyli się z zespołu Wisły Kraków. Jego żywot trwał jednak bardzo krótko. Zaledwie kilka miesięcy, a skończył się przyłączeniem klubu do Cracovii.

W Wilnie również powstał klub o nazwie Lauda. W roku 1923 połączyły się zespoły Strzelca z AZS tworząc, także na krótko Towarzystwo Sportowe Lauda. W tym jednak przypadku sprawa imienia klubu wydaje się jasna. Zapewne chodziło o uhonorowanie rzeki i regionu na Litwie o takiej właśnie nazwie. W wypadku ludwinowskiej drużyny, szukać wyjaśnienia trzeba w innym znaczeniu tego słowa. Kluczem jest łacińskie „laudare”, które można przetłumaczyć na język polski jako „chwalić” lub „sławić”. Od niego pochodzi termin „laudacja”, co oznacza mowę pochwalną. Do dziś wygłasza się laudację z okazji wręczenia jakiejś nagrody, lub podczas obrony doktoratu. Reasumując, założyciele klubu zapewne w ten właśnie sposób, nadając klubowi taką właśnie nazwę chcieli wychwalać i podkreślać swoje przywiązanie do Ludwinowa. Jak widać nazwa Lauda w pierwszej połowie XX wieku wcale taka rzadka nie była. Przynajmniej jeśli chodzi o kluby piłkarskie.

W 1924 roku wydarzyło się coś, co spokojnie można nazwać rewolucją. Lauda w związku z objęciem patronatu nad klubem przez Zakłady Garbarskie, zmieniała nazwę i tak powstała znana w całej sportowej Polsce RKS Garbarnia. W tym wypadku pochodzenia jej, tłumaczyć chyba nie trzeba. Do dziś w Polsce oprócz oczywiście krakowskiej istnieją co najmniej trzy drużyny mające w swojej nazwie słowo „Garbarnia”. Są to zespoły z Kępic, Kurowa i Leszna Górnego…

Zaznaczam, że artykuł ten traktuje o czasach powstawania klubu. Inną, równie ciekawą rzeczą są zmiany nazwy w czasach późniejszych. O nich także zapewne opowiemy…

Autor: Norbert Tkacz, Niezwykłe Opowieści Sportowe

I drużyna

II drużyna

Drużyny młodzieżowe