Klub

Komunikat Zarządu RKS Garbarnia

,

16 listopada 2018  na dziennik podawczy klubu trafił wniosek z żądaniem zwołania Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Członków RKS Garbarnia Kraków. Wniosek został podpisany przez 22 sygnatariuszy.

Jednym z punktów Nadzwyczajnego Zgromadzenia ma być głosowanie nad odwołaniem wszystkich władz klubowych, czyli Zarządu, Komisji Rewizyjnej i Sądu Koleżeńskiego. Siłą rzeczy, znalazł się w tym gronie Prezes Garbarni, Jerzy Jasiówka, który został zawodnikiem RKS w 1954, zaś kieruje klubem od 2007. Stawianie Jerzego Jasiówki pod pręgierzem traktujemy jako wyjątkową nikczemność.

Po kilku dekadach zapaści, Garbarnia pod wodzą prezesów Jerzego Jasiówki i Marka Siedlarza dokonała historycznego przełomu w zakresie zmian w infrastrukturze klubu jak i poziomu sportowego. Klub z własnych środków zrealizował inwestycje i oddał do użytkowania trzy pełnowymiarowe boiska piłkarskie oraz nowoczesny, czterokondygnacyjny budynek klubowy wraz z parkingiem. Przed rokiem nasze boczne boisko stanowiło bazę treningową dla sędziów Młodzieżowych Mistrzostw Europy. Pierwsza drużyna awansowała z III do I ligi piłkarskiej. Juniorzy wygrali Małopolską Ligę Juniora Starszego i omal awansowali do Centralnej Ligi Juniorów. Zaś szkoleniem młodzieży są objęte wszystkie kategorie wiekowe.

Garbarnia, mimo obiektywnych przeszkód (ustawa prawo wodne, miejscowy plan zagospodarowania terenów zielonych) uniemożliwiających całkowite wykorzystanie posiadanych terenów, realizuje zamierzenia inwestycyjne mające na przestrzeni 3-4 lat zabezpieczyć przychody (z powierzchni komercyjnych lokali użytkowych) na finansowanie działalności klubu. Obecnie, po ponownym otrzymaniu decyzji o warunkach zabudowy dla nowej trybuny, procedowane jest pozwolenie na jej budowę. Zaś wykonane zostało zadaszenie 250 miejsc od strony Wilgi.

I kiedy Garbarnia efektem pracy garstki osób stopniowo odzyskuje po wielu latach należny szacunek i uznanie w oczach całej Polski – dla partykularnych interesów kładzie się na szalę dalsze losy klubu.

Inicjatorami wniosku są Tadeusz Zapiór oraz Jacek Kaim (przyniósł pismo osobiście). Pierwszy z nich to do niedawna skarbnik klubu, obecnie członek Zarządu. Drugi natomiast został wybrany 3 czerwca 2016 do Zarządu, ale już 14 czerwca  podjął decyzję o rezygnacji, która została przyjęta. Głównym jej powodem był postawiony Jackowi Kaimowi zarzut o głosowaniu na Walnym przeciwko Zarządowi, choć Jacek Kaim był rekomendowany do wejścia w jego skład i tę rekomendację przyjął. Sprawa definitywnie rozstrzygnęła się na „nie”, gdy uwieczniony kamerą video materiał jak Jacek Kaim głosował na Walnym pokazał mu podczas obrad nowego Zarządu Tadeusz Zapiór, autor nagrania.

Inicjatorzy wniosku uznając, że najtrudniejsze zostało już wykonane, z pobudek czysto osobistych (brak przyjęcia przez Zarząd oferty pracy etatowej dla klubu i zwolnienie z funkcji skarbnika, niespełnione ambicje o pełnieniu funkcji prezesa) wykorzystując niewiedzę nieaktywnych członków klubu, uzyskali podpisy pod przedmiotowym pismem. Inicjatorzy wniosku byli już członkami Zarządu klubu w poprzednich kadencjach. Trudno jednak doszukać się widocznych efektów ich działalności.

Wybranie akurat takiego momentu na dokonywanie czystek personalnych szokuje. W niemal stuletniej historii RKS Garbarnia zwoływanie nadzwyczajnych zgromadzeń należało do rzadkości. Działo się tak jedynie w sytuacjach absolutnie ekstremalnych, gdy kryzys w klubie sięgał apogeum, zaś Garbarni groził upadek. Takich przesłanek teraz nie ma. Przeciwnie, klub rozwija się, spotyka z bardzo pozytywnym odbiorem o zasięgu krajowym.

Jeszcze niedawno można było o tym wyłącznie marzyć. Dziś, gdy marzenia zostały zastąpione materialnymi dowodami konkretnego postępu w dużej skali, okazuje się nagle, że cudze sukcesy kogoś uwierają, bolą. Rozpowszechnia się, gdzie tylko można, wersje mijające się z prawdą, bądź wręcz kłamliwe. Dominuje zazdrość idąca w parze z zawiścią. Nie można zdzierżyć, że jednak są w klubie osoby, które w profesjonalny sposób potrafiły spowodować, iż ponury krajobraz jeszcze z roku 2016 zastąpiły zupełnie inne widoki.  

Intencje inicjatorów tej akcji są dla nas czytelne. Drogą systematycznej nagonki na władze klubowe pragną wywołać w oczach opinii publicznej psychozę, że w Garbarni znów rządzą aferzyści. Ale najważniejsze jest to, aby takie wrażenie powstało w gronie członków i sympatyków klubu. W łonie potencjalnego elektoratu, który zdaniem sygnatariuszy wniosku powinien odwołać dotychczasowe władze i powołać nowe. To, że ma być ten ruch wykonany w połowie kadencji, która dla neutralnych obserwatorów słusznie kojarzy się akurat z dużymi sukcesami, a nie pasmem nieszczęść – jest dla inicjatorów akcji całkowicie obojętne.

Nie czujemy się winni „zła”, które rzekomo panoszy się w Garbarni. Przeciwnie, jesteśmy dumni, że za naszej kadencji Garbarnia wyszła z marazmu i podąża we właściwym kierunku. Z całą pewnością nie zmienimy go, o ile nam się na to pozwoli.

Decyzja Zarządu dotycząca Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Członków RKS Garbarnia Kraków zostanie podana w późniejszym terminie i będzie zgodna ze Statutem.

Jerzy Jasiówka

Grzegorz Bartosz

Jerzy Cierpiatka

Władysław Florek

Marek Siedlarz

I drużyna

II drużyna

Drużyny młodzieżowe

Drużyny młodzieżowe1 miesiąc temu

U-19: S. Śliwa: Wróciliśmy na zwycięską ścieżkę

Garbarnia Kraków U-19 w Małopolskiej Lidze Juniorów Starszych zajęła drugie miejsce i na wiosnę rywalizując w Lidze Makroregionalnej powalczy o...

Drużyny młodzieżowe1 miesiąc temu

Mikołaj znów się pojawił!

Kolejne dni i treningi grup młodzieżowych Garbarni Kraków przyniosły ponowne odwiedziny Mikołaja. Tym razem młodych zawodników „Brązowych” drobnymi upominkami obdarował...

Drużyny młodzieżowe1 miesiąc temu

Świąteczne odwiedziny na treningach młodzieży

W poniedziałkowe popołudnie na treningi drużyn młodzieżowych Garbarni Kraków zawitali niespodziewani goście. W rolę Mikołajów wcielili się zawodnicy pierwszej drużyny...

Drużyny młodzieżowe3 miesiące temu

U-13: Awans do finałów Młodzieżowych Mistrzostw Polski w futsalu

W środę 11 listopada Garbarnia Kraków U-13 rywalizowała w Brzesku w eliminacjach do Młodzieżowych Mistrzostw Polski w futsalu. „Brązowi” zajęli...

Drużyny młodzieżowe3 miesiące temu

B. Bugaj: Wypracowaliśmy swój charakterystyczny styl gry

W minioną sobotę Garbarnia Kraków U-15 zwycięskim pojedynkiem z NKP Podhale Nowy Targ zakończyła rywalizację w Małopolskiej Lidze Trampkarzy. „Brązowi”...

Drużyny młodzieżowe3 miesiące temu

#BrązoweGranie: 5-8 listopada 2020

Sprawdźcie wyniki drużyn Garbarni, które rywalizowały w meczach ligowych w miniony weekend. 12. kolejka drugiej ligi Garbarnia Kraków – KKS Lech...