Okres świetności 1929-1931

 

Tuż po wejściu do I ligi w roku 1929 zespół Garbarni stał się prawdziwą rewelacją mistrzostw. Odniósł 13 zwycięstw w tym 5:1 z Wartą, 4:2 z Legią, 1:0 z Wisłą, 5:0 z Warszawianką i 8:2 z łódzkimi Turystami i uplasował się w końcowej tabeli na pierwszym miejscu wyprzedzając jednym punktem poznańską Wartę. Jednakże nie „garbarze” ale właśnie piłkarze Warty stali się zdobywcami tytułu mistrza ligi za rok 1929. Oto Wydział Gier i Dyscypliny Polskiego Związku Piłki Nożnej zweryfikował mecz Turyści-Warta, wygrany przez łodzian 2:1, na ich niekorzyść, przyznając drużynie poznańskiej walkower 3:0 za udział w zespole łódzkim nieuprawnionego do gry piłkarza Żurkowskiego (strzelca obu bramek dla Turystów w spotkaniu z Wartą). Doliczono w ten sposób dwa punkty drużynie poznańskiej, które dały jej tytuł mistrzowski, a „beniaminek krakowski” musiał się zadowolić drugą lokatą.

W zespole Garbarni występowali wówczas: Borkowski i Grzegorczyk – bramkarze, Bill, Jesionka, Konkiewicz – obrońcy, Czubryt, Czyżewicz, Augustyn, Wilczkiewicz, Trzecki Nagraba – pomocnicy, oraz Mazur, Joksch, Smoczek, Karol Pazurek, Bator – napastnicy. Trenerem zespołu w tym czasie był Sedlaczek, przyswajając piłkarzom bardziej nowoczesny styl gry. Atak „garbarzy” w większym stopniu niż w drużynach Wisły i Cracovii wykorzystywał skrzydłowych zaskakując przeciwnika szybkimi akcjami z flanki, a dysponujący silnym strzałem napastnicy trójki środkowej (Joksch, Smoczek czy Pazurek) zmuszali do kapitulacji bramkarzy przeciwnika. Już w pierwszym ligowym sezonie Garbarnia zdobyła największą ilość bramek (62) ze wszystkich grających w tej klasie drużyn.

Wicemistrzowie Polski 1929

 

Inne zdjęcie wicemistrza Polski. Od lewej stoją: Nagraba, Smoczek, Joksz, trener Sedlaczek, Pazurek, Mazur, Bator. Siedzą: Wilczkiewicz, Augustyn. Klęczą: Wojciechowski, Jesionka, Gregorczyk, Konkiewicz.

W następnym roku nastąpił jednak spadek formy i drużyna krakowska uplasowała się w ekstraklasie dopiero na szóstym miejscu.

Rok 1931 przyniósł bezapelacyjną supremację ludwinowskiej jedenastki w ekstraklasie. Jubileusz dziesięciolecia istnienia klubu uczciła więc Garbarnia zdobyciem tytułu mistrza Polski, wyprzedzając nieznacznie Wisłę i Legię. Szeregi nowo kreowanego mistrza ligi wzmocnili w tym sezonie doskonali napastnicy – skrzydłowy Riesner i prawy łącznik Maurer, skonsolidowały się też linie obrony i pomocy. W defensywie najmocniejszym punktem był Konkiewicz, zaś pomocnicy Skwarczewski, Wilczkiewicz, Augustyn, Nagraba odznaczali się pracowitością i dokładnością w podaniach. Drużynę trenował wówczas były gracz wiedeńskiego Floridsdorfu Jiszda wszczepiając piłkarzom szybkość i nieustępliwość w walce o piłkę. W drużynie mistrza Polski grało w niezapomnianym sezonie 1931 szesnastu zawodników: Grzegorczyk, Falkowski i Wojciechowski – bramkarze, Konkiewicz, Bill, Joksch i Ślizowski w obronie, Skwarczewski, Wilczkiewicz, Augustyn, Nagraba w pomocy, a Riesner, Maurer, Smoczek, Pazurek I i Bator – w ataku.

 

Mistrzowie Polski 1931

Wysoki poziom kilku piłkarzy zadecydował o powołaniu ich do reprezentacji kraju. Lewy łącznik Karol Pazurek, który poprzednio grał w katowickiej Pogoni, reprezentował w latach 1927-35 28-krotnie barwy narodowe. Prawoskrzydłowy Otto Riesner występował w sześciu meczach. Środkowy napastnik Józef Smoczek – w pięciu. Lewoskrzydłowy Gustaw Bator – w trzech. Środkowy pomocnik Eugeniusz Wilczkiewicz – w dwu i Nagraba w jednym meczu.

W roku 1931 „garbarze” rozegrali też osiem spotkań międzynarodowych wygrywając wszystkie mecze (dwukrotnie ze Slavią Morawska Ostrawa 2:0 i 3:0, ze Slovanem Morawska Ostrawa 6:0, z Vasasem 3:1, z jugosłowiańskimi drużynami: Sokołem 2:1 i Beogradzkim KS 3:2 w Belgradzie, z teamem Morawskiej Ostrawy 3:2 na jego terenie i z polonijnym zespołem Polonia w Karwinie 6:2). Za sukcesy te Garbarnia otrzymała puchar Ministra Spraw Zagranicznych, ufundowany dla tego klubu, który osiągnął najlepsze rezultaty w meczach z zagranicznymi przeciwnikami.