MŁODZIEŻOWE MISTRZOSTWA POLSKI W FUTSALU (U-18)

HUŚTAWKA NASTROJÓW, SOBEK NA PUDLE

 

Zespól UKS Sobek Kraków bezpośrednio po dekoracji brązowymi medalami MMP w futsalu w kategorii U-18.  Pierwszy rząd od lewej: Patryk Paczka, Rafał Witaszyk, Mateusz Kulesza, Paweł Kloc, Grzegorz Kutrzeba, Aleksander Strzeboński, Adam Jawor. Drugi rząd (od lewej): Maciej Gój (trener), Andrzej Przesławski (kierownik), Piotr Apostolski, Bartosz Prochownik, Łukasz Kowalski, Mikołaj Wiewióra, Adrian Żmuda, Marcin Kołton, Mikołaj Pyś, Artur Bochenek (kierownik), Leszek Mrugalski (prezes).

 

27.02.2017 (AB)

 W niedzielę 26 lutego br. juniorzy starsi Garbarni zostali brązowymi medalistami Młodzieżowych Mistrzostw Polski w futsalu w kategorii U-18. Trzecie miejsce w kraju nasi zawodnicy wywalczyli w barwach Uczniowskiego Klubu Sportowego Sobek, działającego przy II Liceum Ogólnokształcącym imienia króla Jana III Sobieskiego w Krakowie. Kilku naszych młodych piłkarzy jest uczniami tejże szkoły.

 

Podczas rozgrywanych od piątku do niedzieli w Hali Widowiskowo – Sportowej w Bochni zawodów Młode Lwy przeżyły prawdziwą huśtawkę nastrojów. Do ostatniego sobotniego meczu w grupie nie mogli być pewni awansu do ćwierćfinału, a w niedzielę w fazie pucharowej okazali się jedną z mocniejszych drużyn.

 

Szesnaście najlepszych zespołów futsalowych w kategorii do lat 18 w Polsce, które w drodze do turnieju finałowego przeszły przez gęste sito eliminacji, zostało podzielonych na cztery grupy. UKS Sobek został rozlosowany do grupy 4, w której oprócz krakowian znalazły się obrońca tytułu Rekord Bielsko - Biała, TAF Toruń i Credo Piła.

 

W pierwszym spotkaniu w piątek wieczorem UKS Sobek bezbramkowo zremisował z TAF Toruń, a Rekord pokonał Credo 4-0. W sobotnich spotkaniach drugiej kolejki broniący tytułu Rekord ograł naszą drużynę 5-0, a TAF Toruń po zaciętym spotkaniu wygrał z Credo 2-1. Stało się jasne, że do awansu do ćwierćfinału naszym juniorom potrzebne jest nie tylko ich własne zwycięstwo w meczu z Credo Piła, ale także wygrana Rekordu z torunianami.

 

Nasi zawodnicy wykorzystali szansę pokonując rywali z Piły 5-1. W ostatnim spotkaniu "grupy śmierci", jak niektórzy obserwatorzy nazwali naszą grupę, Rekord Bielsko-Biała pokonał TAF Toruń 6-2. Dopiero po zakończeniu tego
spotkania - około godziny 22:30 - stało się jasne, że zespół prowadzony przez trenera Macieja Gója awansował do ćwierćfinałów.

 

W 1/4 Finału MMP Sobek zmierzył się z GKS Futsal Tychy. Po szalenie zaciętym i wyrównanym pojedynku nasi juniorzy pokonali rywali 3-2.

 

W półfinale krakowska drużyna zmierzyła się z MKS Trzebinią-Siersza i  to właśnie o takich spotkaniach miłośnicy futbolu opowiadają sobie przez lata. Po osiemnastu minutach trzebinianie prowadzili 3-0. Tymczasem w przeciągu kilku chwil za sprawą trafień Łukasza Kowalskiego (2x), Marcina Kołtona i Patryka Paczki Młode Lwy objęły prowadzenie 4-3! Na niespełna dwie sekundy przed końcową syreną rywale wbili nam gola na 4-4,  lepiej także wykonywali rzuty karne (2-0).

 

Mogą sobie Państwo wyobrazić rozgoryczenie Brązowych, kiedy to zaledwie dwie sekundy dzieliło ich od finału....

 

W meczu o trzecie miejsce Sobek zmierzył się z gospodarzami turnieju, prowadzoną przez byłego zawodnika Garbarni Rafała Czaję ekipą Bocheńskiego Stowarzyszenia Futsalu.

 

Wielką niewiadoma było, jak podopieczni Macieja Gója poradzą sobie z emocjami po przegranej w półfinale z Trzebinią. Ten egzamin zdali z wyróżnieniem. W obecności ponad 400 widzów, po widowisku godnym finału, Młode Lwy w toczącym się akcja za akcję meczu zwyciężyły 8-6.

 

Zwykło się mawiać, ze gospodarzom w takich spotkaniach pomagają nawet ściany i tak też było. Jeśli ktoś się domyśla, co się kryje za słowem "ściany", to jest na dobrym tropie. Na całe szczęście nic nie było w stanie wytrącić Brązowych z właściwego rytmu. Czternastu goli nie ogląda się często nawet w futsalowych bojach, stąd też oba zespoły zebrały zasłużone brawa od publiki.

 

W finale Rekord Bielsko - Biała w meczu bez historii pokonał MKS Trzebinię 7-1.

 

Najskuteczniejszym strzelcem Garbarni został Adam Jawor z 8 trafieniami. Żadnemu z zawodników nie udało się strzelić więcej goli, ale dwóch rywali zdobyło także po 8 bramek. A że akurat byli to Damian Hilbrycht z Rekordu i Krzysztof Kaiser z MKS Trzebinia, a regulamin w takiej sytuacji przewidywał zwycięstwo gracza, którego drużyna zajmie w turnieju wyższą lokatę, obyło się bez statuetki dla Adama. Warto jednak dodać, że rywale dogonili go w klasyfikacji strzelców dopiero w meczu finałowym, rozegranym pomiędzy Rekordem a Trzebinią.

 

Brązowy medal Młodzieżowych Mistrzostw Polski w futsalu przyjechał do Krakowa po raz drugi w historii występów UKS Sobek  w finałach tych rozgrywek. Przed dwoma laty w Toruniu takiego samego koloru medal wywalczyli zawodnicy UKS w kategorii U-16.

 

Sukces sportowy jest możliwy dzięki uprzejmości Dyrekcji II LO im. króla Jana III Sobieskiego w Krakowie, która nieodpłatnie udostępnia zawodnikom UKS Sobek halę sportową do treningów, a także do organizacji turniejów eliminacyjnych. Dzięki darowiznom osób prywatnych możliwe są kosztowne wyjazdy na finałowe turnieje.

 

W tym roku Sobek wyprawił na takie finały dwie ekipy, na początku lutego w Białymstoku rywalizowali szesnastolatkowie, którzy zostali sklasyfikowani na miejscach 5-8. Finałowe turnieje są organizowane w różnych, często położonych w sporej odległości od Krakowa miastach. Ma to na celu popularyzację dyscypliny, ale też trzeba mieć środki aby chłopców przetransportować, opłacić im hotel i wyżywienie.

 

To są poważne kwoty, ale też finały MMP to poważna impreza. Przez jeden weekend w roku rywalizują najlepsze zespoły w kraju. Przedstawiciele Sobka nie ukrywają, że z otwartymi rękoma powitaliby sponsora, który pomógłby sfinansować takie wyjazdy. Bez jego pozyskania dalsza działalność Klubu na tak wysokim poziomie sportowym stoi pod znakiem zapytania. A przecież trzecie miejsce w Polsce to osiągnięcie niebagatelne, zwłaszcza na tle klubów, które na swoją działalność przeznaczają znacznie większe od Sobka środki.  

 

Naszym juniorom składamy serdeczne gratulacje, trzecie miejsce w Polsce to sukces niewątpliwy.  A w drodze po niego zaprezentowali się jako drużyna, która może przetrwać razem niejedną ciężką chwilę. Pomimo tego, że przecież podstawową areną ich piłkarskich zmagań jest naturalna nawierzchnia, a nie parkiet.

 

UKS SOBEK Kraków: Mikołaj Wiewióra, Mateusz Kulesza, Rafał Witaszyk,
Adam Jawor , Łukasz Kowalski
, Mikołaj Pyś ,
Adrian Żmuda, Patryk Paczka
, Aleksander Strzeboński, Piotr Apostolski , Bartosz Prochownik ,
Paweł Kloc, Grzegorz Kutrzeba, Marcin Kołton
.

 

 

=========================================================

 

Grzegorz Hamowski, Mariusz Krupa, Jan Gawle, Henryk Bąk, Rafał Ziach, Kamil Szczołko.

 

MECZE GRUPOWE - grupa 4

 

24.02.2017 TAF Toruń - UKS SOBEK 0-0

REKORD Bielsko-Biała - CREDO Piła 4-0

 

25.02.2017 TAF Toruń - CREDO Piła 2-1

REKORD Bielsko-Biała - UKS SOBEK 5-0 (1-0)

1-0 Tomasz Gąsior 8

2-0 Kamil Surmiak 13

3-0 Łukasz Kowalski 14 (samobójcza)

4-0 Mikołaj Franusik 17

5-0 Marek Heler 22.

Damian Hilbrycht - Patryk Paczka.

 

25.02.2017 UKS SOBEK - CREDO Piła 5-1 (2-0)

1-0 Marcin Kołton 5

2-0 Mikołaj Pyś 8

3-0 Mikołaj Pyś 13

4-0 Adam Jawor 16

5-0 Adam Jawor 17

5-1 Łukasz Ograbek 22.

Bartosz Prochownik - Radosław Góźdź, Mateusz Płotka. 

 

REKORD Bielsko-Biała - TAF Toruń 6-2

 

TABELA GRUPY 4:

 

1 REKORD 3 9 15-2

2 UKS SOBEK 3 4 5-6

3 TAF Toruń 3 4 4-7

4 CREDO Piła 3 0 2-11

 

=========================================================

 

ĆWIERĆFINAŁ 26.02.2017

GKS FUTSAL Tychy - UKS SOBEK 2-3 (1-2)

1-0 Filip Krzyżowski 9

1-1 Piotr Apostolski 10

1-2 Adam Jawor 10

2-2 Filip Krzyżowski 21

2-3 Adam Jawor 23 (rzut karny przedłużony).

 

Filip Krzyżowski - Bartosz Prochownik.

 

=========================================================

 

PÓŁFINAŁ 26.02.2017

MKS TRZEBINIA-SIERSZA - UKS SOBEK 4-4 (1-0), karne 2-0

1-0 Krzysztof Kaiser 8

2-0 Łukasz Sochacki 15

3-0 Krzysztof Kaiser 18

1-3 Łukasz Kowalski 20

2-3 Marcin Kołton 20

3-3 Patryk Paczka 20

4-3 Łukasz Kowalski 22

4-4 Łukasz Sochacki 24.

 

Bartosz Kurek (Trzebinia).

 

=========================================================

 

MECZ O III MIEJSCE 26.02.2017

UKS SOBEK - BSF Bochnia 8-6 (3-3)

1-0 Adam Jawor 1

1-1 Mirosław Tabor 2

1-2 Piotr Matras 5

2-2 Adam Jawor 6 (wolny)

3-2 Mikołaj Pyś 10

3-3 Sebastian Grubalski 11

4-3 Łukasz Kowalski 13

4-4 Arkadiusz Budzyn 16

5-4 Marcin Kołton 17

6-4 Adam Jawor 18

6-5 Piotr Kazek 19

7-5 Adam Jawor 19

8-5 Mikołaj Pyś 20

8-6 Sebastian Grubalski 21.

 

Marcin Kołton - Sebastian Grubalski.

Dominik Juszczak (BSF).

 

=========================================================

 

Zdjęcia Pana Piotra Prochownika:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Galerie zdjęć

PARTNER KLUBU
Sponsor I Drużyny
Sponsor II Drużyny
partner relacji video
Sponsor najmłodszych piłkarzy
Partnerzy medialni