Czarny Rok 1973

Rok 1973 zapisał się czarnymi zgłoskami w historii Garbarni. W marcu tamtego roku stary stadion przestał istnieć. Wcześniej władze postanowiły wybudować na jego miejscu duży hotel. Zabytkowa trybuna została wysadzona w powietrze dynamitem. Domek klubowy i wszystkie urządzenia zostały rozburzone. Po raz ostatni piłkarze Garbarni wystąpili na swym starym boisku w meczu z GKS Świętochłowice, wygrywając 5:1. Zaraz po meczu, w niedzielę, zaczęto rozbierać parkan okalający od półwiecza stadion naszej drużyny. Potem garbarze musieli się tułać po obcych boiskach, bo (oprócz obietnic) Garbarnia nie dostała ani innego stadionu, ani środków na jego zbudowanie, ani nawet terenu pod budowę.

Szczątki sławnej trybuny po wysadzeniu dynamitem

 

Wielu piłkarzy i kibiców drużyny ludwinowskiej przeklęło wówczas budowę hotelu. Niektórzy do tej pory oferują bezpłatną pomoc przy rozbiórce tego obiektu. I kto wie, czy nie będą mieli tej satysfakcji, że zemszczą się za doznaną krzywdę, bowiem hotel jest rzeczywiście pechową budowlą. Najpierw jego budowa ciągnęła się przez czternaście długich lat. Później okazało się, że nie przynosi on spodziewanych zysków. A ostatnio zaczęły się techniczne kłopoty natury wytrzymałościowej i ekologicznej. Coraz częściej mówi się o konieczności jego przebudowy lub nawet rozbiórki.

Fragment trybuny przechowywany w Klubie jak relikwia

 

„Przy okazji” budowy hotelu (który najpierw nazywany był Kongresowym, potem – Forum, a obecnie znany jest jako Sofitel) zniszczono odwieczny układ drogowy w jego sąsiedztwie, a potem rozebrano także pobliskie budynki zakładów garbarskich.

PS. 10 listopada 2002 roku zamknięto hotel zbudowany na krzywdzie Garbarni i całego Ludwinowa. 262 osoby straciły pracę. Na razie trwa remanent. Co będzie dalej z wielką budowlą i terenem, na którym stoi? (15.11.2002)
W 2018 roku opuszczony budynek hotelowy nadal stoi bezużytecznie.